-
-
Valon Kumnova
Chief, Mine Action Programmes-
Danielle Payne
Programme Officer, Mine Action Programmes -
Armen Harutyunyan
Head of Standards & Operations-
Radwa Rabie
Programme Manager, Standards-
Lionel Pechera
Advisor, Standards -
Philip Jowett
Advisor for IMAS Outreach & Training -
Ziaee Abdul Qudos
Advisor, Standards -
Namrita Singh
Programme Officer, Standards
-
-
Pedro Basto
Programme Manager, Research & Innovation-
Alain Nellen
Advisor, Research & Innovation -
-
-
Vacant - Programme Manager
Programme Manager, Operational Management-
Stanislav Damjanovic
Advisor, Operational Management -
Yuri Shahramanyan
Advisor, Operational Management -
Harald Schmittgall
Advisor & Security Sector Liaison -
Lina Castillo Méndez
Advisor, Operational Management -
Abdullah Alkhasawneh
Advisor, Operational Management -
Kinda Samra
Programme Officer, Operational Management
-
-
-
Steve Hellen
Head of Information Management-
Sulaiman Mukahhal
Advisor, Information Management -
Eleni Alexandrou
Results Based Management Coordinator, Information Management -
Noor Zangana
Programme Manager, Capacity Strengthening-
Andrew Kesterton
Technical Development Coordinator, Capacity Strengthening -
Erkin Huseinov
Advisor, Capacity Strengthening -
Wendi Pedersen
GIS Solutions Advisor, Capacity Strengthening
-
-
Henrik Rydberg
Programme Manager, IMSMA-
Eleanor Cervigni
Advisor, IMSMA -
Harry Kendall
Geoservices Technical Advisor, IMSMA -
Anna Paiuc
Programme Officer, IMSMA
-
-
Hélène Tejerina
Archives and Information Manager
-
-
Arianna Calza Bini
Head of Inclusive Risk Reduction-
Abigail Jones
Programme Manager, Gender, Diversity Equality & Inclusion-
Dominic Wolsey
Advisor, Gender, Diversity Equality & Inclusion -
Maysa Hajjaj
Advisor, Gender, Diversity Equality & Inclusion -
Inès Bourqui
Programme Officer, Gender, Diversity Equality & Inclusion
-
-
Matthieu Laruelle
Programme Manager, Explosive Ordnance Risk Education-
Abdul Hamid Ibrahimi
Advisor, Explosive Ordnance Risk Education -
Céline Cheng
Advisor, Explosive Ordnance Risk Education -
Faustine Auger
Programme Officer, Explosive Ordnance Risk Education
-
-
-
Rory Logan
Head of Strategies, Performance & Impact-
Åsa Massleberg
Programme Manager, Strategic Planning-
Christelle Mestre
Advisor, Strategic Planning -
Christine Nyagaya
Advisor M&E, Strategic Planning
-
-
Anna Luczkiewicz
Training Design & Development Specialist -
Olena Kryvova
Programme Manager, Ukraine Country Programme-
Yevhen Avramenko
Programme Coordinator, Ukraine Country Programme
-
-
-
Carole Chedid
Grant Management Officer -
Miles O’Reilly
Grant Management Associate, Donor Reporting -
-
-
Samuel Paunila
Head of AMAT-
Philippe Mouchet
Senior Advisor, National Capacities -
Jovana Carapic
Programme Manager, Capacities & Methods-
Andy Grantham
Technical Advisor, Capacities & Methods -
Anna Shum
Programme Officer, Capacities & Methods
-
-
Frédéric Maïo
Programme Manager, Standards and Trainings-
Angelo Bernard
Technical Advisor, Standards and Trainings -
Melanie Negrete Velasco
Programme Officer, Standards and Trainings
-
-
Benjamin King
Programme Manager, Systems and Tools-
Nadim Amer
Programme Officer, Systems and Tools
-
-
-
Greta Zeender
Head of Division, External Relations, Policy & Cooperation Programme-
Sasha Logie
IMAS Secretary and Policy Advisor -
Silvia Cattaneo
Senior Advisor, Policy and IHL -
Jérémy Repond
Programme Officer, External Relations, Policy & Cooperation -
Ángela Hoyos
Programme Manager, Policy Research-
Svenja Liu
Programme Officer, Policy Research -
Boris Ohanyan
Programme Officer, Policy Research
-
-
Rana Elias
Programme Manager, Cooperation Programmes-
Lubna Abdelhady Allam
Programme Officer, Cooperation Programmes -
Tinatin Maurer-Shengelia
Programme Officer, Cooperation Programmes
-
-
Laura Collier
Communications Manager-
Inas Rashad
Digital Communications Coordinator -
Tamara Kloos
Communication Officer -
Hannah Brunet
Digital Content Specialist
-
-
-
Jonathan Suchar
Head of Finance-
Frédéric Buxeraud
Senior Finance Officer -
Maria Carrard Morales
Finance and Accounting Assistant -
Fatima Duarte
Finance and Accounting Assistant -
Evelyne Mangos
Accounting and Administration Assistant
-
-
Virginia Fuentes
Head of People and Culture-
Susanne Rihs-Aeby
Conferences Manager-
Laetitia Roch
Conference, Travel & Admin Assistant -
Tamara Pamela García
Conference, Travel and Administration Assistant
-
-
Elena Daiber
Administrative Assistant, Archives & Information -
Rosa Maria Gomez
Learning, Development & Innovation Manager, People Division -
Britta Tepoorten
People Business Partner -
Maria Duran Gonzalez
People Business Partner -
Annika Svantesson Ray
People Administration & Payroll Officer
-
-
Stefano Toscano
DirectorValon Kumnova
Chief, Mine Action ProgrammesArmen Harutyunyan
Head of Standards & OperationsRadwa Rabie
Programme Manager, StandardsLionel Pechera
Advisor, StandardsPhilip Jowett
Advisor for IMAS Outreach & TrainingDanielle Payne
Programme Officer, Mine Action ProgrammesNamrita Singh
Programme Officer, StandardsPedro Basto
Programme Manager, Research & InnovationAlain Nellen
Advisor, Research & InnovationVacant - Programme Manager
Programme Manager, Operational ManagementStanislav Damjanovic
Advisor, Operational ManagementYuri Shahramanyan
Advisor, Operational ManagementZiaee Abdul Qudos
Advisor, StandardsHarald Schmittgall
Advisor & Security Sector LiaisonLina Castillo Méndez
Advisor, Operational ManagementAbdullah Alkhasawneh
Advisor, Operational ManagementKinda Samra
Programme Officer, Operational ManagementSteve Hellen
Head of Information ManagementNoor Zangana
Programme Manager, Capacity StrengtheningSulaiman Mukahhal
Advisor, Information ManagementEleanor Cervigni
Advisor, IMSMAHenrik Rydberg
Programme Manager, IMSMAAndrew Kesterton
Technical Development Coordinator, Capacity StrengtheningWendi Pedersen
GIS Solutions Advisor, Capacity StrengtheningErkin Huseinov
Advisor, Capacity StrengtheningHarry Kendall
Geoservices Technical Advisor, IMSMAAnna Paiuc
Programme Officer, IMSMAEleni Alexandrou
Results Based Management Coordinator, Information ManagementArianna Calza Bini
Head of Inclusive Risk ReductionAbigail Jones
Programme Manager, Gender, Diversity Equality & InclusionDominic Wolsey
Advisor, Gender, Diversity Equality & InclusionMaysa Hajjaj
Advisor, Gender, Diversity Equality & InclusionInès Bourqui
Programme Officer, Gender, Diversity Equality & InclusionMatthieu Laruelle
Programme Manager, Explosive Ordnance Risk EducationAbdul Hamid Ibrahimi
Advisor, Explosive Ordnance Risk EducationCéline Cheng
Advisor, Explosive Ordnance Risk EducationFaustine Auger
Programme Officer, Explosive Ordnance Risk EducationRory Logan
Head of Strategies, Performance & ImpactÅsa Massleberg
Programme Manager, Strategic PlanningChristelle Mestre
Advisor, Strategic PlanningChristine Nyagaya
Advisor M&E, Strategic PlanningAnna Luczkiewicz
Training Design & Development SpecialistOlena Kryvova
Programme Manager, Ukraine Country ProgrammeYevhen Avramenko
Programme Coordinator, Ukraine Country ProgrammeCarole Chedid
Grant Management OfficerMiles O’Reilly
Grant Management Associate, Donor ReportingSamuel Paunila
Head of AMATPhilippe Mouchet
Senior Advisor, National CapacitiesJovana Carapic
Programme Manager, Capacities & MethodsAnna Shum
Programme Officer, Capacities & MethodsFrédéric Maïo
Programme Manager, Standards and TrainingsAngelo Bernard
Technical Advisor, Standards and TrainingsMelanie Negrete Velasco
Programme Officer, Standards and TrainingsBenjamin King
Programme Manager, Systems and ToolsNadim Amer
Programme Officer, Systems and ToolsSasha Logie
IMAS Secretary and Policy AdvisorJérémy Repond
Programme Officer, External Relations, Policy & CooperationSilvia Cattaneo
Senior Advisor, Policy and IHLÁngela Hoyos
Programme Manager, Policy ResearchSvenja Liu
Programme Officer, Policy ResearchBoris Ohanyan
Programme Officer, Policy ResearchRana Elias
Programme Manager, Cooperation ProgrammesLubna Abdelhady Allam
Programme Officer, Cooperation ProgrammesTinatin Maurer-Shengelia
Programme Officer, Cooperation ProgrammesLaura Collier
Communications ManagerInas Rashad
Digital Communications CoordinatorTamara Kloos
Communication OfficerHannah Brunet
Digital Content SpecialistJonathan Suchar
Head of FinanceFrédéric Buxeraud
Senior Finance OfficerMaria Carrard Morales
Finance and Accounting AssistantFatima Duarte
Finance and Accounting AssistantEvelyne Mangos
Accounting and Administration AssistantVirginia Fuentes
Head of People and CultureSusanne Rihs-Aeby
Conferences ManagerLaetitia Roch
Conference, Travel & Admin AssistantHélène Tejerina
Archives and Information ManagerElena Daiber
Administrative Assistant, Archives & InformationTamara Pamela García
Conference, Travel and Administration AssistantRosa Maria Gomez
Learning, Development & Innovation Manager, People DivisionBritta Tepoorten
People Business PartnerMaria Duran Gonzalez
People Business PartnerAnnika Svantesson Ray
People Administration & Payroll OfficerAPMBC and CCM Support Units
View the members of the Implementation Support Units for the Inti-perosnnel Mine Ban Convention and the Convention on Cluster Munitions